Ulf Treged

Ulf Treged se narodil v roce 1979 ve švédském městečku Öregrund, které leží na pobřeží baltského moře severně od Uppsaly. Jeho matka pracovala jako učitelka švédštiny v místní škole a patrně i to mělo vliv na jeho zájem o literaturu a historii. Otec, bývalý rybář, se živil různými zaměstnáními, včetně hospodského a průvodce pro turisty.

Ulf na Öregrund vzpomíná jako na rybářské ospalé místo, kde byly letní návštěvy turistů jediným povyražením. Možná právě proto na něj udělal takový dojem norský Trondheim, kam poprvé zavítal s rodinou ve svých čtrnácti letech. Divoká krajina v okolí jednoho z největších norských měst zanechala v Ulfovi nesmazatelný dojem a právě sem zasadil i děj svého bestselleru Noc patří slunci.

Předtím odešel v osmnácti letech studovat na věhlasnou univerzitu v Uppsale politologii a historii. Ve studiích následně pokračoval v Německu – zajímal ho vliv nacistického Německa na politiku skandinávských zemí, který se ostatně prolíná celým jeho románem.

V Německu po roce studia předčasně ukončil, dle jeho slov ho „umělecký život Berlína zcela pohltil“. V té době se začal protloukat různými povoláními, od barmana přes poslíčka až po prodejce v místním malém knihkupectví. Toto období zpětně hodnotí jako velký inspirační zdroj své budoucí tvorby.

Po návratu do Švédska v něm začala pomalu uzrávat myšlenka na sepsání románu, ale trvalo ještě bezmála deset let, než ji uskutečnil. Stalo se tak, když znovu po letech v komplikovaném životním období navštívil norský Trondheim, do kterého zasadil děj románu „Noc patří slunci“. Tregedova prvotina se takřka ihned po vydání stala ve Švédsku bestsellerem.

Ulf Treged